ADIN
GUZTIETAKO
EMAKUMEZKOEN XXII. EUSKADIKO XAKE TXAPELKETA
(2019ko
ekainaren
8tik 9ra, Gasteizen)
Aldabe Herritar Gunean jokatu zen (Gasteiz, Araba), larunbat eta
igandean.
Ordubeteko partidak izan ziren, gehi 30 segundo jokaldiko.
AZKENEKO SAILKAPENA
(BOST TXANDA JOKATU ONDOREN)
1)
Leyre Abrisqueta Zudaire (Nafarroa) (2.025) – 4’5
puntu.
2)
Ines Abrisqueta Zudaire (Nafarroa) (1.465) – 4
puntu.
3)
Ainhoa Barrio Ugidos (Bizkaia) (1.855) – 3’5 puntu.
4)
Estibaliz Apellaniz Perez (Gipuzkoa) (1.395) – 3 puntu.
5)
Irene Garcia Bolaños (Bizkaia) (1.568) – 3 puntu.
6)
Gisela Gaviria Valencia (Bizkaia) (1.480) – 3 puntu.
7)
Haizea Tornay (Gipuzkoa) (1.598) – 3 puntu.
8)
Rebeca Feal Fernandez (Araba) (elorik gabe) – 2’5 puntu.
9)
Maddi Zubizarreta Landera (Bizkaia) (1.294) – 2 puntu.
10) Ayala Barcala Arcauz (Araba) (1.251) – 2 puntu.
11) Maria Teresa Junquera Ciaurriz (Araba) (1.373) – 2 puntu.
12) Patricia Arteche Campo (Araba) (1.229) – 1’5 puntu.
13) Itsasne Eguia Larrinaga (Araba) (1.711 euskal elokoa) – Puntu
bat.
LEYRE
ABRISQUETA ZUDAIRE NAFARRAK PRONOSTIKOA BETE ZUEN
Leyre Abrisqueta Zudaire, erdian,
trofeoarekin.
Leyre Abrisqueta Zudaire faborito
garbia zen, nahiz eta Ainhoa Barrio Ugidos ere hor izan (hiru aldiz
Euskadiko
emakumezko txapeldun). Pronostikoa bete zuen. Txapelketa ona egin
zuen: Bata
bestearen atzetik, Maria Teresa Junquera Ciaurriz, bere ahizpa Ines
Abrisqueta
Zudaire, Irene Garcia Bolaños eta Haizea Tornay gainditu zituen.
Azkeneko
txandan, behar zuen berdinketa egin zuen Ainhoa Barrio Ugidosen aurka.
Leyre Abrisqueta Zudairek 14 urte
ditu edo izanen ditu urte honetan. Oberena taldean jokatzen du.
Dagoeneko
Nafarroako onenekin parez pare aritzen da.
13 urte inguruko Ines Abrisqueta
Zudairek ustekabea eman zuen, bigarren geratuta. Egutegia alde izan
zuen,
areriorik gogorrenak saihestu baitzituen (bere ahizpa izan ezik). 4
puntu
eginda, puntu erdira utzi zuen Ainhoa Barrio Ugidos Portugaletekoa.
Hau hasi
zen galtzen Estibaliz Apellanizen aurka eta egoera ezin izan zuen
altxatu.
Txapeldunarekin berdindu zuen azkeneko txandan, baina horrela
hirugarren
geratzea besterik ezin izan zuen lortu.
Onenen atzetik, hiru puntuz,
Estibaliz Apellaniz Perez, Irene Garcia Bolaños, Gisela Gaviria
Valencia eta
Haizea Tornay geratu ziren.
TXAPELKETAREN AZKENEKO HISTORIA
2006. urtean: Paula
Camara Gil
(Araba), garaile.
2007. urtean: Paula
Camara Gil
(Araba), garaile.
2008. urtean: Isabel
Menoyo
Alonso (Bizkaia).
2009. urtean: Daniela
Velte
(Gipuzkoa), garaile.
2010. urtean: Oihana
Gonzalez
Etayo (Nafarroa), garaile.
2011. urtean: Angels
Cucarella
Montell (Bizkaia), garaile; Daniela Velte
(Gipuzkoa),
bigarren; Ainhoa Barrio Ugidos (Bizkaia), hirugarren.
2012. urtean: Angels
Cucarella
Montell (Bizkaia), garaile; Ainhoa Barrio Ugidos
(Bizkaia),
bigarren; Isabel Menoyo Alonso (Bizkaia), hirugarren.
2013. urtean: Ainhoa
Barrio
Ugidos (Bizkaia), garaile; Ainhoa Ortin Blanco
(Nafarroa),
bigarren; Lara Fernandez Santamaria (Bizkaia), hirugarren.
2014. urtean: Ainhoa
Barrio
Ugidos (Bizkaia), garaile;
Daniela Velte
(Gipuzkoa), bigarren; Oihana Gonzalez Etayo (Nafarroa),
hirugarren.
2015. urtean: Eihartze
Buiza Prieto
(Bizkaia), garaile; Ainhoa Barrio Ugidos (Bizkaia),
bigarren; Irati Laseca Arana (Nafarroa),
hirugarren.
2016. urtean: Ainhoa
Barrio Ugidos
(Bizkaia), garaile; Maria Jesus Saez de Jauregui Suso (Araba), bigarren; Carlota Aramendia Ybarra (Nafarroa), hirugarren.
2017. urtean: Eihartze
Buiza Prieto
(Bizkaia), garaile; Gisela Gaviria Valencia (Bizkaia), bigarren; Maria Jesus Saez de Jauregui Suso (Araba), hirugarren.
2018. urtean: Eihartze
Buiza Prieto
(Bizkaia), garaile; Haizea Salvatierra Alzorriz (Nafarroa), bigarren; Irene Garcia Bolaños (Bizkaia),
hirugarren.
2019. urtean: Leyre
Abrisqueta Zudaire (Nafarroa), garaile; Ines Abrisqueta
Zudaire (Nafarroa), bigarren; Ainhoa
Barrio
Ugidos (Bizkaia), hirugarren.
PALMARESA, 2006. URTETIK
1)
Ainhoa Barrio Ugidos (Bizkaia) – 3 titulu.
2)
Eihartze Buiza Prieto (Bizkaia) – 3 titulu.
3)
Paula
Camara Gil (Araba) – 2 titulu.
4)
Angels
Cucarella Montell (Bizkaia) – 2 titulu.
5)
Leyre
Abrisqueta Zudaire (Nafarroa) – Titulu bat.
6)
Oihana
Gonzalez Etayo (Nafarroa) – Titulu bat.
7)
Isabel
Menoyo Alonso (Bizkaia) – Titulu bat.
8)
Daniela
Velte (Gipuzkoa) – Titulu bat.
2019-06-09.
Iturria: “https://info64.org/campeonato-de-euskadi-femenino-absoluto-2019/standings” webgunea.