BILBOKO ASTE
NAGUSIA XAKE AZKARREKOTXAPELKETAREN HISTORIA
20 minutuko partidak, 2018ra arte.
2019an, 12 minutuko partidak gehi 3 segundo jokaldiko. 2020an, 5 minutuko
partidak gehi 3 segundo jokaldiko (interneten bidez jokatua).
AZKENEKO
TXAPELKETAK
2006. urtean, VII. edizioan: Roberto Cifuentes
Parada(Txile); Juan Mario
Gomez Esteban (Bizkaia, Euskal Herria), bigarren; Stuart Conquest (Ingalaterra), hirugarren.
2007.
urtean, VIII. edizioan: Paulo Alberdi Sololuce (Bizkaia, Euskal Herria),
garaile; Carlos Nava Pereda
(Bizkaia, Euskal Herria), bigarren; Santiago
Gonzalez De la Torre (Bizkaia, Euskal Herria), hirugarren.
2008.
urtean, IX. edizioan: Aryam Abreu Delgado (Kuba), garaile; Juan Mario Gomez Esteban (Bizkaia,
Euskal Herria), bigarren; Santiago
Gonzalez De la Torre (Bizkaia, Euskal Herria), hirugarren.
2009.
urtean, X. edizioan: Enrique Alvarez Fernandez (Espainia), garaile; Jakob Aabling-Thomsen (Danimarka),
bigarren; Ivan Andres Gonzalez
(Asturias), hirugarren.
2010.
urtean, XI. edizioan: Santiago Gonzalez De la Torre (Bizkaia, Euskal
Herria), garaile; Oleiny Linares Napoles
(Kuba), bigarren; Jon Angulo Martinez
(Bizkaia, Euskal Herria), hirugarren.
2011.
urtean, XII. edizioan: Santiago Gonzalez De la Torre (Bizkaia, Euskal
Herria), garaile; Paulo Alberdi Sololuce
(Bizkaia, Euskal Herria), bigarren; Ibon
Martin Etxeandia (Bizkaia, Euskal Herria), hirugarren.
2012. urtean, XIII.
edizioan: David
Astasio Lopez (Araba, Euskal Herria), garaile; Sergio Bolado Saez (Espainia), bigarren; Alejandro Ruiz Gomez (Espainia, Subilla-Gasteizko Ruta de Europa
taldekoa), hirugarren.
2013.
urtean, XIV. edizioan: Alejandro Hoffman (Argentina), garaile; Luis Ignacio Rubio Mejia (Espainia),
bigarren; Diego Lorente Peñalba
(Espainia), hirugarren.
2014.
urtean, XV. edizioan: Alberto Martin Fuentes (Espainia), garaile; Alejandro Ruiz Gomez (Espainia),
bigarren; Maximo Javier Cuero Reid (Bizkaia,
Euskal Herria), hirugarren.
2015.
urtean, XVI. edizioan: Roland Loos (Alemania), garaile; Paulo Alberdi Sololuce (Bizkaia, Euskal
Herria), bigarren; Alberto Martin
Fuentes (Espainia), hirugarren.
2016.
urtean, XVII. edizioan: Iñigo Argandoña Riveiro (Gipuzkoa, Euskal Herria),
garaile; David Astasio Lopez (Araba,
Euskal Herria), bigarren; Alvaro Diaz
Herrero (Bizkaia, Euskal Herria), hirugarren.
2017.
urtean, XVIII. edizioan: Enrique Tejedor Fuente (Espainia), garaile; David Astasio Lopez (Araba, Euskal
Herria), bigarren; Alain Prieto
Aranguren (Bizkaia, Euskal Herria), hirugarren.
2018.
urtean, XIX. edizioan: David Astasio Lopez (Araba, Euskal Herria),
garaile; Jesus Maria Iruzubieta
Villaluenga(Espainia, Sestao Xake Taldekoa), bigarren; Jon Angulo Martinez (Bizkaia, Euskal Herria), hirugarren.
2019.
urtean, XX. edizioan: Luis David Jimenez Almeida (Nafarroa, Euskal
Herria), garaile; Iñigo Argandoña
Riveiro (Gipuzkoa, Euskal Herria), bigarren; Paulo Alberdi Sololuce (Bizkaia, Euskal Herria), hirugarren.
2020.
urtean, XXI. edizioan: Enrique Tejedor Fuente(“kiketf”)(Espainia),
garaile; “pollocuba2019”, bigarren; “Ariancito”, hirugarren. Edizio
berezia, interneten bidez jokatu zelako, koronabirusaren pandemia dela eta. 5
minutuko partidak izan ziren, gehi 3 segundo jokaldiko.
PALMARESA, 2006.
URTETIK
1) David Astasio Lopez (Araba, Euskal Herria) – 2
titulu.
2) Santiago Gonzalez De la Torre (Bizkaia, Euskal
Herria) – 2 titulu.
3) Enrique Tejedor Fuente (Espainia) – 2 titulu.
4)
Aryam Abreu Delgado (Kuba) – Titulu bat.
5)
Paulo Alberdi Sololuce (Bizkaia, Euskal Herria) – Titulu bat.
6)
Enrique Alvarez Fernandez (Espainia) – Titulu bat.
7)
Iñigo Argandoña Riveiro (Gipuzkoa, Euskal Herria) – Titulu
bat.
8)
Roberto Cifuentes Parada (Txile) – Titulu bat.
9)
Alejandro Hoffman (Argentina) – Titulu bat.
10) Luis David Jimenez Almeida
(Nafarroa, Euskal Herria) – Titulu bat.
11) Roland Loos
(Alemania) – Titulu bat.
12) Alberto Martin
Fuentes (Espainia) – Titulu bat.
Informazioa:
“https://lichess.org/swiss/FysfDWZD” webgunea.
2020-08-30.
Iturria: Internet.