BILBOKO
ASTE
NAGUSIA XAKE AZKARREKO TXAPELKETAREN HISTORIA
20 minutuko partidak, 2018ra arte.
2019an, 12 minutuko partidak gehi 3 segundo jokaldiko. 2020an, 5
minutuko
partidak gehi 3 segundo jokaldiko (interneten bidez jokatua).
AZKENEKO
TXAPELKETAK
2006.
urtean, VII. edizioan: Roberto
Cifuentes
Parada (Txile); Juan Mario Gomez Esteban (Bizkaia, Euskal Herria), bigarren; Stuart
Conquest (Ingalaterra),
hirugarren.
2007.
urtean, VIII. edizioan: Paulo Alberdi Sololuce (Bizkaia,
Euskal Herria),
garaile; Carlos Nava Pereda
(Bizkaia, Euskal Herria), bigarren; Santiago
Gonzalez
De la Torre (Bizkaia, Euskal Herria), hirugarren.
2008.
urtean, IX. edizioan: Aryam
Abreu Delgado (Kuba), garaile; Juan
Mario Gomez Esteban (Bizkaia,
Euskal Herria), bigarren; Santiago
Gonzalez
De la Torre (Bizkaia, Euskal Herria), hirugarren.
2009.
urtean, X. edizioan: Enrique
Alvarez Fernandez (Espainia), garaile; Jakob
Aabling-Thomsen (Danimarka),
bigarren; Ivan Andres Gonzalez
(Asturias), hirugarren.
2010.
urtean, XI. edizioan: Santiago
Gonzalez De la Torre (Bizkaia, Euskal
Herria), garaile; Oleiny
Linares Napoles
(Kuba), bigarren; Jon Angulo
Martinez
(Bizkaia, Euskal Herria), hirugarren.
2011.
urtean, XII. edizioan: Santiago
Gonzalez De la Torre (Bizkaia, Euskal
Herria), garaile; Paulo
Alberdi Sololuce
(Bizkaia, Euskal Herria), bigarren; Ibon
Martin
Etxeandia (Bizkaia, Euskal Herria), hirugarren.
2012.
urtean, XIII.
edizioan: David
Astasio
Lopez (Araba, Euskal Herria), garaile; Sergio Bolado Saez (Espainia), bigarren; Alejandro Ruiz Gomez (Espainia, Subilla-Gasteizko Ruta de Europa
taldekoa), hirugarren.
2013.
urtean, XIV. edizioan: Alejandro
Hoffman (Argentina), garaile; Luis
Ignacio Rubio Mejia (Espainia),
bigarren; Diego Lorente
Peñalba
(Espainia), hirugarren.
2014.
urtean, XV. edizioan: Alberto
Martin Fuentes (Espainia), garaile; Alejandro
Ruiz Gomez (Espainia),
bigarren; Maximo Javier Cuero
Reid (Bizkaia,
Euskal Herria), hirugarren.
2015.
urtean, XVI. edizioan: Roland
Loos (Alemania), garaile; Paulo
Alberdi Sololuce (Bizkaia, Euskal
Herria), bigarren; Alberto
Martin
Fuentes (Espainia), hirugarren.
2016.
urtean, XVII. edizioan: Iñigo Argandoña Riveiro (Gipuzkoa,
Euskal Herria),
garaile; David Astasio Lopez (Araba,
Euskal
Herria), bigarren; Alvaro Diaz
Herrero (Bizkaia, Euskal Herria), hirugarren.
2017.
urtean, XVIII. edizioan: Enrique Tejedor Fuente (Espainia),
garaile; David Astasio Lopez (Araba,
Euskal
Herria), bigarren; Alain
Prieto
Aranguren (Bizkaia, Euskal Herria), hirugarren.
2018.
urtean, XIX. edizioan: David
Astasio Lopez (Araba, Euskal Herria),
garaile; Jesus Maria
Iruzubieta
Villaluenga (Espainia, Sestao Xake Taldekoa), bigarren; Jon
Angulo Martinez (Bizkaia, Euskal
Herria), hirugarren.
2019.
urtean, XX. edizioan: Luis
David Jimenez Almeida (Nafarroa, Euskal
Herria), garaile; Iñigo
Argandoña
Riveiro (Gipuzkoa, Euskal Herria), bigarren; Paulo Alberdi Sololuce (Bizkaia, Euskal Herria), hirugarren.
2020.
urtean, XXI. edizioan: Enrique
Tejedor Fuente (“kiketf”) (Espainia), garaile; “pollocuba2019”,
bigarren; “Ariancito”,
hirugarren. Edizio
berezia, interneten bidez jokatu zelako, koronabirusaren pandemia dela
eta. 5
minutuko partidak izan ziren, gehi 3 segundo jokaldiko.
2021.
urtean, XXII. edizioan: ”covid19chess”, garaile; “Lur15”, bigarren; “unai777”,
hirugarren. Edizio berezia, interneten bidez jokatu zelako,
koronabirusaren
pandemia dela eta. 3 minutuko partidak izan ziren.
PALMARESA,
2006. URTETIK
1)
David Astasio Lopez (Araba, Euskal Herria) – 2
titulu.
2)
Santiago Gonzalez De la Torre (Bizkaia, Euskal
Herria) – 2 titulu.
3)
Enrique Tejedor Fuente (Espainia) – 2 titulu.
4)
Aryam Abreu Delgado (Kuba) – Titulu bat.
5)
Paulo Alberdi Sololuce (Bizkaia, Euskal Herria) – Titulu bat.
6)
Enrique Alvarez Fernandez (Espainia) – Titulu bat.
7)
Iñigo Argandoña Riveiro (Gipuzkoa, Euskal Herria) – Titulu
bat.
8)
Roberto Cifuentes Parada (Txile) – Titulu bat.
9)
Covid19chess – Titulu bat.
10)
Alejandro
Hoffman
(Argentina) – Titulu bat.
11)
Luis
David Jimenez
Almeida (Nafarroa, Euskal Herria) – Titulu bat.
12)
Roland
Loos (Alemania)
– Titulu bat.
13)
Alberto
Martin Fuentes
(Espainia) – Titulu bat.
Informazioa:
“https://lichess.org/tournament/SS8cr3r1”
webgunea.
2021-08-28.
Iturria: Internet.